Zalety stosowania kreatyny

Kreatyna to związek chemiczny składający się z trzech aminokwasów: argininy, glicyny i metioniny. Stosowany jest przez sportowców w celu zwiększenia wielkości i siły mięśni. Można ją znaleźć w większości białek zwierzęcych, takich jak mięso i ryby. Można go również znaleźć w niektórych warzywach, takich jak szpinak, które mają wysoką zawartość białka.

Wykazano, że kreatyna zwiększa produkcję ATP (adenozynotrójfosforanu). ATP jest paliwem używanym do skurczu mięśni. Uważa się również, że kreatyna może pomóc w funkcjonowaniu mózgu, ponieważ wykazano, że zwiększa poziom fosfokreatyniny w mózgu. Suplementy kreatynowe są dostępne w wielu sklepach ze zdrową żywnością lub online dla tych, którzy chcą je przyjmować jako suplement.

Naturalne pochodzenie kreatyny – czy to zaleta?

Kreatyna to naturalna substancja, która jest naturalnie wytwarzana przez organizm i posiada wiele właściwości prozdrowotnych. Kreatyna znajduje się w wielu produktach wysokobiałkowych, takich jak mięso i ryby. Kreatyna wspomaga wytwarzanie energii w komórkach, pomagając w utrzymaniu przepływu ważnej cząsteczki zwanej trifosforanem adenozyny (ATP). Więcej ATP oznacza więcej dostępnej energii do wykorzystania przez komórki organizmu.

Kreatyna jest naturalną substancją, która jest naturalnie wytwarzana przez organizm i posiada wiele właściwości prozdrowotnych. Może pomóc we wzroście mięśni, sile mięśni i funkcjonowaniu mózgu. Kreatyna może również pomóc w leczeniu cukrzycy, zapobieganiu chorobom serca i utracie wagi.

Wielowymiarowe korzyści stosowania kreatyny – nie tylko dla sportowców

Kreatyna to jeden z najpopularniejszych suplementów na świecie. Od dziesięcioleci jest używany przez sportowców, kulturystów i innych entuzjastów fitnessu w celu zwiększenia ich wydajności. Istnieje wiele korzyści płynących z jej stosowania, w tym poprawa siły, zwiększenie masy i rozmiaru mięśni, wydłużenie czasu regeneracji między treningami, poprawa wytrzymałości podczas treningów i szybsze czasy sprintów. Kreatyna ma również właściwości prozdrowotne, takie jak zmniejszenie stanu zapalnego i poprawa funkcji poznawczych. Jest także źródłem energii dla mięśni i może pomóc osobom z cukrzycą zapobiegając hiperglikemii. Stwierdzono, że przyjmowanie niewielkich ilości kreatyny rano lub po treningu zwiększa wydolność fizyczną, siłę mięśni i moc. . Kreatyna jest ważną pomocą ergogeniczną w profilaktyce i leczeniu zaburzeń neurologicznych, w tym depresji i chorób neurodegeneracyjnych.

Wykazano, że poprawia funkcjonowanie mózgu u pacjentów z urazem głowy lub udarem mózgu, zmniejszając objawy choroby Alzheimera (AD) u pacjentów z łagodną do umiarkowanej AD. Oprócz pomagania ludziom w powrocie do zdrowia po AD, ponadto dowiedziono, że łagodzi ona objawy autyzmu. Funkcję poznawczą można chwilowo poprawić poprzez suplementację umiarkowanymi dawkami kreatyny, ale długoterminowe bezpieczeństwo stosowania wysokich dawek nie zostało ustalone. Wiele badań wykazało, że kreatyna nie wywiera szkodliwego wpływu na czynność nerek u zdrowych osób dorosłych podawana do 10 gramów dziennie przez okres do 6 miesięcy.

Jaka jest zalecana dzienna dawka kreatyny?

Kreatyna jest naturalną substancją, która znajduje się w organizmie i pomaga dostarczać energię do wszystkich komórek. Jest jednym z najlepiej przebadanych suplementów na świecie, a ponad 500 badań potwierdza jej zalety.

Kreatyna może pomóc w promowaniu zdrowego wzrostu mięśni, zapobieganiu upośledzeniu umysłowemu i poprawie wyników sportowych. Może również zmniejszyć zmęczenie i zwiększyć ogólną siłę. u sportowców. Osoby z zespołem metabolicznym, które są otyłe i mają wysokie ciśnienie krwi, mogą potrzebować suplementów kreatynowych. Zalecane dzienne spożycie kreatyny jest ustalone przez FDA na 20 gramów dziennie. Jednak wielu sportowców i kulturystów przyjmuje 5-10 gramów dziennie, aby zmaksymalizować zapasy kreatyny w mięśniach. Kreatyna została po raz pierwszy wyizolowana z mięśni szkieletowych w 1832 roku i od tego czasu jest dostępna w postaci suplementów. Jest na stronie Światowej Agencji Antydopingowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Previous post Dawkowanie kreatyny
Next post Czy kreatyna jest skutecznym suplementem na budowę masy ciała?